Süleyman Soylu: "İstanbul depremi çok uzak değil!"

Süleyman Soylu: “İstanbul depremi çok uzak değil!”

Süleyman Soylu: "İstanbul depremi çok uzak değil!"
02 Mart 2021 - 23:54

Beklenen İstanbul depremi ile ilgili açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Yapılan çalışmalar gösteriyor ki İstanbul civarında büyük ve yıkıcı bir deprem uzak değil. 1 yıl sonra da 5 yıl sonra da olabilir” dedi.


Olası İstanbul depremi etkilerinin görüşüldüğü, İstanbul İl Afet Risk Azaltma Plan Toplantısı’na, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da katılım sağladı. Beklenen büyük İstanbul depremi ile ilgili açıklamalarda bulunan Soylu, “Yapılan tüm bilimsel çalışmalar gösteriyor, İstanbul civarında büyük ve yıkıcı bir deprem uzak değil. 1 yıl sonra, 5 yıl sonra bu gerçekleşebilir” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Soylu, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Afet riskini önceden tanımlamak, bu konudaki zayıf ve güçlü yönlerimizi bilimsel analizler eşliğinde ortaya koymaktır. 2020 yılı maalesef deprem ve afetler açısından çok üzücü bir yıl oldu. Aslında yeni şeyler yaşamadık. Bir takım döngüler ile karşı karşıya kaldık. 1

900 ile 2000 arasında ortalama 70 yıkıcı deprem yaşandı. İstanbul’un kıymetini anlamak, onu yeniden tanımlamak, mevcut nüfusunu Türkiye’nin tamamına olan etkisini anlatmak tekrara düşmek olur. Yapılan tüm bilimsel analizlerle, elimizdeki veriler, İstanbul civarında yaşanacak yıkıcı bir depremin uzak olmadığını gösteriyor. Bugün burada da olabilir, az sonra da yaşanabilir, 1 yıl, 5 yıl sonra da olabilir. Bu durum, ülke yöneticilerini 24 saat ayakta tutmak zorundadır. Hep beraber olası büyük bir depreme hazır olmalıyız. Ebette zamanı belli değil ama herkes şunu bilmeli, biz afet bölgesinde yer alıyoruz, bu acıları hep beraber yaşıyoruz.”
 

FACEBOOK YORUMLAR