Bakan Varank'tan Türkiye'nin ilk 'decacorn'una ziyaret

SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Trendyol 16,5 milyar dolarlık bir değerlemeyle Türkiye'nin ilk 'decacorn'u oldu ve Türkiye'nin en değerli şirketi diyebiliriz. Türkiye...

Bakan Varank'tan Türkiye'nin ilk 'decacorn'una ziyaret
15 Ağustos 2021 - 12:45 - Güncelleme: 15 Ağustos 2021 - 12:51
SANAYİ ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, "Trendyol 16,5 milyar dolarlık bir değerlemeyle Türkiye'nin ilk 'decacorn'u oldu ve Türkiye'nin en değerli şirketi diyebiliriz. Türkiye ekonomisinin, özellikle teknoloji firmalarının ne kadar başarılı olduğunu gösteren bir gelişme" dedi.

  Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre;  bakanlık 2019'da açıkladığı strateji belgesinde Cumhuriyetin 100'ncü yılı olan 2023'e kadar değeri 1 milyar doları aşan 10 girişim yani unicorn hedefini ortaya koydu. Bakan Varank tarafından kamuoyu ile paylaşılan stratejide dünyada 300'e yakın unicorn bulunduğu kaydedilirken Türkiye'deki bu tür girişimler için 'Turcorn' ifadesi kullanıldı. Bakan Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç ile birlikte Trendyol'un İstanbul Tuzla'daki transfer merkezini ziyaret etti. Trendyol Grubu Başkanı Çağlayan Çetin ve beraberindeki şirket yöneticileri tarafından karşılanan Bakan Varank'a yürütülen faaliyetler, şirketin gelecek vizyonu ve Ar-Ge Merkezi ile ilgili bir sunum yapıldı. Sunumun ardından Varank, transfer merkezinde incelemelerde bulundu, çalışanlarla sohbet etti. Kargoya verilmek üzere hazırlanan paketlerin taşınmasına yardım etti.

   Bakan Varank, Trendyol'un 11 yıllık bir firma olmasına rağmen 16,5 milyar dolarlık bir değerleme üzerinden son dönemde 1,5 milyar dolarlık yeni bir yatırım aldığını belirterek, "Şirketin yüzde 10'luk hissesi hem Uzak Doğu'dan hem ABD'den, Avrupa'dan ve Orta Doğu'dan yatırımcıların ilgisiyle satın alınmış oldu" dedi.

    TURCORN'LAŞMA SÜRECİ

    Bakan Varank, dünya ekonomisinde teknoloji firmalarının ve startup'ların varlığının her geçen gün arttığını kaydederek, "Son dönemde oyun şirketleriyle başlayan Türkiye'de bir unicorn'laşma ya da bizim tabirimizle Turcorn'laşma süreci oldu. Yani Türkiye'den çıkan, daha yeni filizlenmeye başlamış genç firmaların 1 milyar doların üzerinde değerleme ile yurt dışından yatırım aldıklarını gördük" diye konuştu.

    Trendyol'un bu çıtayı daha da yukarı çıkardığını kaydeden Varank, "Trendyol 16,5 milyar dolarlık bir değerleme ile Türkiye'nin ilk decacorn'u oldu ve 11 yıllık bir firma olmasına rağmen şu anda Türkiye'nin en değerli şirketi diyebiliriz. Türkiye ekonomisinin, özellikle teknoloji firmalarının ne kadar başarılı olduğunu gösteren bir gelişme" diye konuştu.

    Varank, Financial Times'ta, 'Türkiye'nin teknoloji firmaları nasıl Avrupa'nın yıldızı oldu?' başlıklı bir makale yayımlandığını hatırlatarak, "Burada da Türkiye'de son dönemde özellikle yeni yatırımlar alan teknoloji firmalarının başarılarından bahsediliyor. Elektronik pazaryeri gibi görünse de aslında bu firmalarımız birer teknoloji firması. Sadece Trendyol'da şu anda bin 200 yazılım mühendisi çalışıyor ve bütün operasyonlarına baktığınızda, yaptığı işlere baktığınızda, bunların lojistiğinden pazarlamasına kadar faaliyet gösterdiği alanlara baktığınızda bunların yeni nesil teknoloji firmaları olduğunu söyleyebiliriz" ifadesini kullandı. 

    1.3 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

    Türkiye'de özellikle teknoloji tabanlı şirketlerde büyük bir potansiyel olduğunu anlatan Bakan Varank, "Yılın ilk yarısında teknoloji firmalarımızın, start-up'larımızın aldığı yatırım miktarına baktığımızda, 1.3 milyar dolarlık yatırım çektiklerini görüyoruz. Bu yatırım rakamlarıyla Avrupa'nın birçok ülkesinden çok daha başarılı firmaların Türkiye'de olduğunu görüyoruz" dedi.

     Varank, 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi'ndeki 10 unicorn çıkarma hedefine yaklaştıklarını vurgulayarak, "Şunun da altını çizmemiz gerekiyor; Trendyol burada aldığı yatırımın tamamını yine şirket içerisinde kullanacak. Yani o 1.5 milyar doların hepsi Türkiye'ye geliyor. Bu şirketin daha da büyümesi daha da gelişmesi, yeni kabiliyetlerini ortaya çıkarması için kullanılacak" ifadesini kullandı.

    EN BÜYÜK AYRIŞTIRMA TESİSİ

    Bakan Varank, içinde bulundukları tesisin Türkiye'nin en büyük ayrıştırma merkezi olduğunu ifade ederek, "Günlük 1 milyon ürün ayrıştırma kapasitesine sahip bir tesisten bahsediyoruz. Bunun lojistiğinin sağlanması, buradaki bütün sistemlerin sağlıklı bir şekilde kontrol edilip sürdürülmesi. Tabii ki bunlar ciddi büyük yatırımlar ve knowhow gerektiriyor. Ekosistemi toptan ayağa kaldırarak Türkiye'den daha nice teknoloji firmaları, startup'lar çıksın istiyoruz. Şu anda yakaladığımız başarının özellikle yatırım fonlarının ülkemize olan ilgisinin çok daha arttığını ileride görebileceğiz. İnşallah önümüzdeki dönemde Türkiye'den daha fazla yeni Turcorn'lar ve yeni decacorn'lar çıkacak" diye konuştu.

    Bakan Varank, Trabzon'a kurulacak transfer merkeziyle ilgili olarak da, "Trabzon'a olduğu gibi Türkiye'nin dört bir tarafına yeni yatırımları önümüzdeki dönemde planlıyorlar. Yabancı ortaklı bir firmadan bahsediyoruz; ama bu şirket aslında bir Türk şirketi, bütün yönetimi Türkler'den oluşuyor, bütün çalışanları Türkler'den oluşuyor; ama yurt dışından yatırım alma kabiliyeti var. İşte bu kabiliyetlerini geliştirerek, biz kendilerini başta Avrupa olmak üzere dünyada görmek istiyoruz. Bu markaların dünyada ses getirmesini istiyoruz. Bunu yaparken de tabii ki Türkiye'de özellikle ihracat yapmak isteyen KOBİ'lerimizin de bundan faydalanmasını istiyoruz" dedi.     


    DHA

    FACEBOOK YORUMLAR