Çoğu kişi bilmiyor ama devlet ödüyor! Paralar Ziraat Bankası hesabına yatıyor

Çoğu kişi bilmiyor ama devlet ödüyor! Paralar Ziraat Bankası hesabına yatıyor

Çoğu kişi bilmiyor ama devlet ödüyor! Paralar Ziraat Bankası hesabına yatıyor
05 Nisan 2021 - 00:01
Yasaya göre; kadın işçilerin doğumdan önce 8 ve doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık izin hakkı var. Çoğul gebelikte bu süreye 2 hafta daha ekleniyor. Hamilelik süresince periyodik kontrollerde izin alınabiliyor. İsteği halinde kadın işçiye 6 aya kadar bedava dağıttığı doğum izni verilmesi mecburi (bu süre memurlarda 24 ay).

  Anne doğum izninde geçen süreler için de devletten para alıyor. Doğum parası 112 gün (16 hafta) üzerinden hesaplanıyor. En düşük doğum parası 8.904 lira. Para annenin adına açılan Ziraat Bankası hesabına doğum izni tamamlandıktan sonra yatıyor. Paranın yatıp yatmadığı ‘turkiye,GovTr’den kontrol edilebiliyor. Bu yıl için en düşük doğum parası 8.904 lira.

   ŞARTLARI NELER? Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün kısa vadeli sigorta primi yatırılmış olmalı. Doğum izni başlamadan evvel işten ayrılanlar bu ödeneği alamıyor. Kadının işyerindeki sigortalılık halinin sürmesi gerekmektedir. Rapor süresince yani 112 gün içerisinde işyerinde çalışmıyor olmak gerekmektedir. Kadın çalışan, doktordan alacağı raporu işyerine teslim etmekle mükellef. Diğer işlemler işyeri tarafından yapılıyor.

    DİĞER YAPILAN ÖDEMELER Doğum yapan kadınlara ayrıca bir defaya mahsus olmak üzere bu sene için 232 lira ‘emzirme ödeneği (süt parası)’ verilmekte. Bunun için müracaat, SGK il müdürlüğüne, sosyal güvenlik merkezine yapılıyor. 5 yıl zamanaşımı süresi var. Bağkur’lu anneler de süt parası alabiliyor. Tüm bu ödemelere ilave olarak ilk çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 ve üçüncü çocuk için 600 lira ödeniyor. Yeni doğan çocuk yardımı için müracaat Aile Bakanlığı İl Müdürlüklerine, ilçede ise kaymakamlıklara yapılıyor. TC kimlik numarasıyla ‘aile.Gov.Tr’den de müracaat olanağı var.

    FACEBOOK YORUMLAR