Erken Yaşlanma Hastalığıyla Dünyaya gelen 8 Yaşındaki Kız, Yaşlılıktan Hayatını Kaybetti!

Genetik kökenli bir rahatsızlık olan 'Progeria Sendromu' ya da kamuoyunda bilinen adıyla 'Erken Yaşlanma' çok nadir görülen bir hastalık. Progeria geninin keşfedilmesi 2003 yılına rastlıyor. ... Tıptaki adı progeria olan hastalık 50 milyonda bir kişide görülüyor.

Erken Yaşlanma Hastalığıyla Dünyaya gelen 8 Yaşındaki Kız, Yaşlılıktan Hayatını Kaybetti!
19 Şubat 2020 - 16:01

Ukrayna’na nadir görülen bir hastalık olan progeria (erken yaşlanma) hastalığıyla dünyaya gelen 8 yaşındaki kız, yaşlılıktan hayatını kaybetti.

1.

2 milyonda bir görülen ve çocukların oldukça hızlı bir şekilde yaşlanarak ölmesiyle sonuçlanan Progeria (yaşlanma) hastası 8 yaşındaki Anna Sakidon, üst üste birkaç kez felç geçirdikten sonra hayatını kaybetti. Ukraynalı Anna Saikdon’u, tüm yaşıtlarından ayıran şey ise çok nadir görülen bir genetik bozukluğa sahip olmasıydı. Anna’ya, dünyada sadece 160 kişide görülen progeria (erken yaşlanma) hastalığı teşhisi kondu.

2.

80 yaşlarındaki insanların görüntüsüne sahip olan Anna’nın ölüm nedeni çoklu organ yetmezliği olarak açıklandı.

Ölmeden önce defalarca felç geçirdi!

Doktoru Nadezhda Kataman, çocuğun ölmeden önce birkaç kez felç geçirdiğini açıkladı. Kataman, “Progeria tanısı konulan Anna’nın iç organları çok hızlı bir şekilde yaşlanırken, kemikleri çok yavaş bir şekilde gelişiyordu. Progeria tanısı olan çocuklar için bir yıl 8-10 yıla eşittir, bu nedenle gerçek yaşı 70 ile 80 arasındaydı” dedi.

“Hastalık Anna’nın, iç organları ve vücut sisteminin erken yaşlanmasına sebep oldu. Bu hastalar genellikle felç nedeniyle ölürler. Anna, birkaç felç geçirdi ve hayatını kaybetti.

FACEBOOK YORUMLAR