Son dakika: Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'nun adaylık açıklamasına ilk yorum

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan Azerbaycan ziyareti öncesi önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'un Cumhurbaşkanılığı adayı olacağı yönünde verdiği sinyallerden sonra ilk kez konuştu. ABD'deki seçimler sonrası başkan seçilen Biiden ile de 'Görüşme' sinyalini verdi.

Son dakika: Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'nun adaylık açıklamasına ilk yorum
09 Aralık 2020 - 14:19
Son dakika haberi: Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan'a ziyareti öncesinde Esenboğa Havalimanında açıklamalarda bulundu. Azerbaycan'ın Karabağ zaferi, Kılıçdaroğlu'nun adaylık açıklaması ve Biden'li ABD ile yeni dönem ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

  AZERBAYCAN'A DESTEK

  Türkiye olarak bu haklı mücadeleye destek verdik. 44 gün süren çetin mücadeleler sonucunda hamdolsun bugün yıldız ve hilal Karabağ semalarında dalgalanıyor.

   Milletimiz ve Azerbaycanlı kardeşlerimiz 30 yıllık adaletsizliğe son verilmesinin sevincini yaşıyor. Milletimizin tek parti CHP'sinin 1944 yılında Boraltan Köprüsü'nde ülkemize yaşattığı utançtan kurtarmış olduk.

   Azerbaycan'a desteğimiz bundan sonra da devam edecektir.

    Azerbaycan halkının haklı sevincine ortak olacağız. Önümüzdeki süreçte atılacak adımlara ilişkin fikir alışverişinde bulunacağız.

    SORU-CEVAP

    "KILIÇDAROĞLU'NUN ADAY OLMASI İSABETLİ OLUR"

    SORU:

    (Günlerdir kamuoyunda CHP'deki taciz tecavüz skandalları konuşuluyor. CHP'den henüz bir yanıt yok. Kılıçdaroğlu'nun adaylık açıklaması gündem değiştirmeye yönelik midir? Adaylığı konusunda değerlendirmeniz nedir? İkinci sorum; AB Liderler Zirvesi'nnde Türkiye'ye yönelik yaptırım kararı alınırsa Türkiye'nin tavrı ne olur?)

    CEVAP:

    Sayın Kılıçdaroğlu'nun nasıl bir adım atacağı konusunda bu bizim derdimiz değil, kendi derdidir. Yaptığı açıklama da cevabı da sulandırılmış bir cevaptır. Eğer aday olacaksa gerçekten düşünüyorsa partisi için de ülkemiz için de isabetli olur.

    AB ile ilgili şu anda 10-11, yani bu konuda Türkiye'ye yapılacak herhangi bir yaptırım kararı Türkiye'yi çok fazla da ırgalamaz. Zaten biz 1963'ten beri AB, bize zaten yaptırım uyguluyor. Hiçbir zaman AB dürüst davranmamıştır. Hiçbir zaman AB verdiği sözün arkasında durmamıştır. Ama biz o günden bu güne sabrettik, sabrediyoruz.

    YUNANİSTAN VE MİÇOTAKİS'E NET MESAJ

    SORU:


    Miçotakis'in Türk-Yunan anlaşmazlıklarını Türkiye-AB anlaşmazlıkları gibi değerlendrilmesi yönündeki açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz*

    CEVAP:

    Bu konuyla ilgili olarak zaten Sayın Miçotakis'in bu açıklamaları sürekli masadan kaçanlar bunlar. Hiçbir zaman masada durmadılar. En son Stoltenberg masaya çağırdığında kaçtılar. Ondan önceki süreçte de masadan kaçtılar. Farklı bir adım da örneği Arnavutluk-Yunanistan-Türkiye arasında adım atılsın denildi. Hep yalan üzerine siyaset... Böyle bir yaklaşım içindeler. Biz ise dünden bu güne nasıl dik durduysak bundan böyle de dimdik yolumuza devam ediyoruz.

    Doğu Akdeniz'de hakkımız neyse haklarımızı korumaya devam edeceğiz. Kuzey Kıbrıs'ın haklarını korumaya devam edeceğiz. Buralardan taviz vermemiz asla mümkün değildir.

    Yunanistan dürüst davranırsa bizler de masada olmaya devam ederiz.

    BİDEN'LI ABD İLE YENİ DÖNEM

    SORU: ABD'deki seçim sonrası yeni yönetim faaliyete geçecek. Yeni yönetimle birlikte Türkiye ve ABD ilişkilerinde bizleri neler bekliyor?

    CEVAP:

    Biden ile yabancı bir isim değilim. Biden ile OBama döneminde gayet iyi tanışan birisiyim. Evime kadar gelmiş olan birisidir. Rahatsızlığımda beni evimde ziyaret etmiştir. Ömer Çelik Bey de o ziyarette vardı. Dünyada siyaset çok çirkin ilerliyor maalesef. Aklına herhangi bir şey gelen hemen masaya yaptırımı getiriyor. Türkiye ile ABD arasında nasıl bir süreç var? Biz NATO'da beraber değil miyiz? NATO'da iki önemli ülke değil miyiz? ABD'den sonra ilk 5'te yer alan ülkelerden birisi Türkiye'dir. Bunu kendileri de itiraf etmişlerdir. Silah alımlarıyla alakalı maalesef attıkları adımları, ifadeleri şık bulmuyoruz.

    Özellikle de şu anda Suriye'nin kuzeyinde, Fırat'ın doğusunda yaklaşımları doğru bulmuyoruz.

    Yaptığımız yapacağımız açıklamaları da erken buluyoruz. Görevi üstlensin, sonra Sayın Biden ile oturup bazı şeyleri konuşacağız.

    Siyasette çatışma olmaz. Diplomaside özellikle bu konular görüşülerek, anlaşılarak yol bulmuştur. Ülkenizden birileri negatif şeyler sufle edebilir. O önemli değil, onlar siyasetin acemileridir. Biz ABD ile bu süreci çok farklı şekilde ilerleteceğimize inanıyorum.

    FETÖ İLE MÜCADELE VE SELAHATTİN DEMİRTAŞ AÇIKLAMASI

    Yargının işine müdahale benim işim değil. Özellikle biz Selahattin Demirtaş gibi bir teröristin bu noktada varsa bir hakkını koruyacak değiliz. Ben inanıyorum ki yargımız Selahattin Demirtaş gibi bir teröriste böyle bir hak tanımaz. Kobani'nin faili, Diyarbakır'ın faili, Yasin Börü'nün faili odur. Bunları görmezden mi geleceğiz? Yargımız bunları görmezden mi gelecek? Böyle bir teröristin asla önünün açılmasına yol vermeyiz.

    Bunların mülkiyert hakkı diye bir şey yok ki. Bunların bu halka ödemesi gereken çok büyük hesapları var. FETÖ de aynı şekilde.

    FACEBOOK YORUMLAR